نحوه جدیدی اعمال تخفیفات بیمه شخص ثالث بهمن ۹۹

نحوه جدیدی اعمال تخفیفات بیمه شخص ثالث بهمن ۹۹

 

در ابتدا برای درک بهتر آخرین تغییرات مربوط به  نحوه بهره مندی از تخفیفات بیمه نامه شخص ثالث بگذارید قانونی که تا قبل از ابلاغ بخشنامه شماره  ۹۳۳۳۳۰/۹۹  مورخ ۹۹/۱۱/۱۸ اجرا می شد را برایتان بازگو کنم .

روال گذشته بدین صورت بود: در زمان نقل و انتقال خودرو  فرد خریدار  با در اختیار داشتن  اصل بیمه نامه شخص ثالث می توانست از امتیاز تخفیفات عدم خسارت بیمه نامه ،فارغ از اینکه پلاک خودرو و  یا بیمه نامه به نام وی باشد. بهره مند شود

.به طور مثال اگر شما خودروی سمندی را با بیست درصد تخفیف بیمه شخص ثالث و حوادث راننده خریداری میکردید .فارغ از اینکه بیمه نامه یا پلاک به نام شما باشدیا نباشد ،در زمان تمدید بیست درصد تخفیف برای شما منظور می شد.

اما در قانون جدید، تخفیفات عدم خسارت با نقل انتقال خودرو به فرد خریدار منتقل نمی شود و برای پلاک درج شده در بیمه نامه می ماند و مالک جدید از محل تخفیفات بهره ای نمی برد.یا به تعبیر دیگر تخفیف عدم خسارت در بیمه شخص ثالث و حوادث راننده متعلق به مالک وسیله نقلیه (صاحب پلاک انتظامی وسیله نقلیه) است و مالک می تواند بعد از انتقال خودرو، تخفیفات خود را به وسیله نقلیه دیگری از همان نوع منتقل کند.از این رو مالکیت خودرو و نام بیمه گذار و شماره پلاک درج شده در اخرین بیمه نامه حائز اهمیت است.

به طور مثال اگر شما  خودروی  خریداری کرده اید که پنجاه  درصد تخفیف دارد اما  پلاک خودرو  درج شده در بیمه نامه  به نام شما یا اعضای درجه یک خانواده(پدر،مادر،همسر،فرزندان پسر تا سن ۲۵سال و دختر تا زمان ازدواج) نباشد از محل این بیمه نامه به شما هیچ تخفیفی تعلق نمیگیرد.

نکته :

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، بر اساس مصوبه هیات محترم وزیران، مالکین وسایل نقلیه موتوری زمینی می توانند سابقه تخفیف عدم خسارت بیمه نامه های شخص ثالث و حوادث راننده را به وسیله نقلیه دیگر از همان نوع ( مثلا سواری به سواری) که متعلق به خود، همسر، والدین و یا اولاد بلاواسطه آنها باشد، انتقال دهند.

 بنابراین فارغ از اینکه خودروی جدید صفر کیلومتر است یا کارکرده، حق بیمه خودروی جدید مالک وسیله نقلیه، مطابق بند (ت) ماده ٨ آیین نامه اجرایی موضوع تبصره ماده ۶ قانون بیمه شخص ثالث‌ با احتساب تخفیفات عدم خسارت انتقالی محاسبه خواهد شد. 

بر این اساس تخفیفات مالک، همزمان با انتقال مالکیت یا هر زمان پس از آن قابل انتقال است و در صورت در دسترس نبودن انتقال گیرنده (اعم از وسیله نقلیه مالک، همسر، والدین و یا اولاد بلاواسطه وی)، این تخفیفات برای مدت نامحدود در سوابق بیمه گر مربوطه و بیمه مرکزی نگهداری خواهد شد.

اگر سوالی دارید که پاسخ خود را دریافت نکرده اید نام و تلفن خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم

تماس با ما

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *