بیمه بدنه بر خلاف بیمه شخص ثالث که اجباری بوده و خسارت ها مالی وارد به اشخاص ثالث  را جبران می کند .اختیاری است  و خسارت های مالی وارده به خودروی  مسبب حادثه را جبران می کند .علاوه بر این بیمه بدنه پوشش های دیگری نیز دارد که در زیر به تمامی آن ها اشاره میکنیم.پوشش های بیمه بدنه به دو گروه پوشش های اصلی و پوشش های تکمیلی (یا اضافی ) تقسیم میشوند.که شما در هنگام خرید بیمه نامه می توانید نسبت به نیاز خود پوشش های مورد نظر خود را انتخاب کنید.

پوشش های اصلی بیمه بدنه شامل

۱-هر گونه حادثه و تصادف با خودروی دیگر یا جسم ثابت و متحرک
۲-سقوط، واژگونی، آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار
۳-سرقت کلی خودرو (مربوط به دزدیده شدن خودرو و آسیب‌های وارد شده به وسایل اصلی خودرو یا وسایل اضافی درج شده در بیمه‌نامه در زمان سرقت)
۴- خسارتی که در جریان نجات و یا انتقال خودرو خسارت دیده به آن وارد شود.
نکته : در صورت بروز خطرات اصلی، خسارت باطری و لاستیک‌های خودرو هم تا ۵۰ درصد قیمت نو قابل پرداخت است.

پوشش های اصلی در بیمه بدنه نیز قابل انتخاب هستن و شما می توانید بسته به نیاز خودتان پوشش های فوق را انتخاب کنید

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه

در کنار پوشش‌های اصلی یک سری پوشش اضافی هم توسط شرکت های بیمه ارائه می‌شود و  در صورتی که منشاءخسارت به اتومبیل شما ناشی از موارد ذیل باشد جبران خواهد شد. شما می‌توانید در زمان خرید بیمه بدنه آن‌ها را انتخاب کنید. البته برای هرکدام از این پوشش‌ها مبلغ جداگانه‌ای به قیمت اصلی بیمه‌نامه اضافه خواهد شد.
مهم ترین پوشش‌های اضافی بیمه بدنه عبارتند از:
پوشش سرقت در جای قطعات: در این پوشش خسارت ناشی از دزدی وسایل و قطعات فابریک (در صورت داشتن لوازم غیر فابریک قطعه باید در بیمه نامه ثبت شود)وغیر فابریک  خودرو در حالت توقف جبران می‌شود.
پوشش شکست شیشه: از طریق این پوشش خسارت ناشی از شکست شیشه که به علت تغییر دما یا متراکم شدن هوای داخل خودرو رخ دهد، جبران می‌شود.
پوشش نوسانات قیمت: در بیمه بدنه پرداخت خسارت بر اساس ارزش واقعی خودرو در زمان خرید بیمه‌نامه انجام می‌شود. در صورتی که ارزش خودروی شما در مدت بیمه افزایش پیدا کرده و از قیمت درج شده در بیمه‌نامه بیشتر شده باشد،و شما اقدام به تهیه الحاقیه مربوطه نکنید خسارت شما به شکل کامل پرداخت نمی شود. اما  با استفاده از پوشش نوسانات قیمت می‌توانید خسارت را به ارزش روز خودرو دریافت کنید.
پوشش بلایای طبیعی: در این پوشش خسارت‌های ناشی از خطرات طبیعی مثل زلزله، سیل و آتشفشان توسط شرکت بیمه جبران می‌شود.
پوشش رنگ، مواد شیمیایی و اسید پاشی: با داشتن این پوشش، همه خسارت‌های ناشی از پاشیده شدن مواد اسیدی و یا رنگ و مواد شیمیایی بر روی بدنه خودرو تحت پوشش قرار می‌گیرد.
پوشش کشیدن میخ و اشیای مشابه: در این پوشش خسارات ناشی از کشیدن میخ و ایجاد خط و خش بر روی خودرو با اجسام تیز جبران می‌شود. البته باید توجه داشت که این پوشش فقط در بیمه بدنه ایران ارائه می‌شود.
پوشش هزینه توقف خودروهای بارکش و اتوکار به علت تعمیرات: این پوشش مختص به خودروهای بارکش و اتوکار است و توسط بعضی از شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود. در این پوشش در صورتی که خودرو به علت خطرات تحت پوشش بیمه بدنه قابل استفاده نباشد و در تعمیرگاه متوقف بماند، خسارتی به صورتی روزانه به آن پرداخت می‌شود. میزان هزینه پرداختی بیمه به نوع خودرو و ظرفیت آن بستگی دارد.

پوشش ترانزیت (خارج از کشور): این پوشش مربوط به خطراتی است که خارج از مرزهای کشور به وسایل نقلیه وارد می‌شود.